Stosowanie medycznej marihuany w celu zwiększenia apetytu u starszych pacjentów

Wykorzystanie medycznej marihuany do zwiększenia apetytu u starszych pacjentów

Posted by Marihuana Doctors on 06/28/2019 in Zasoby dla osób starszych

Zaktualizowano 21 stycznia 2020 r. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Wraz z wiekiem wielu ludzi zmienia się ich apetyt. Niektórzy seniorzy z wiekiem mają ochotę jeść mniej, ale przecież każdy potrzebuje właściwego odżywiania, zwłaszcza osoby starsze, które są bardziej podatne na choroby. Seniorzy mający problemy z apetytem oraz ich opiekunowie mogą skorzystać z właściwości konopi pobudzających apetyt. Od czasu do czasu możemy żartować o "apetytach", ale ten efekt może być pomocny. Dowiedz się, jak starsi pacjenci mogą zwiększyć swój apetyt dzięki medycznej marihuanie.

Główne przyczyny problemów z apetytem u osób starszych

Ty lub Twój bliski możecie mieć niski apetyt z powodu:

    Zmian w smaku i zapachu: Wraz z wiekiem zmysły człowieka zaczynają odczuwać inny smak jedzenia niż wcześniej. Leki również mogą wpływać na smak jedzenia. Problemy z uzębieniem i poruszaniem się: Pacjenci z problemami ruchowymi lub bez zębów mają trudności z jedzeniem. Mniejsze zapotrzebowanie na kalorie: Wielu seniorów uprawia mniejszą aktywność fizyczną niż osoby młodsze. Mogą też mieć niższe tempo przemiany materii, więc pacjenci ci nie potrzebują tak dużo kalorii. Zaburzenia nastroju: Poważne zmiany w życiu, które zachodzą w starszym wieku, mogą powodować depresję lub lęk. Oba te zaburzenia mogą zmniejszać apetyt. Anoreksja u osób starszych: Anoreksja może być zaburzeniem psychologicznym lub objawem choroby. Oszałamiająca liczba 78% zgonów związanych z anoreksją dotyczy osób starszych. Warunki medyczne i leczenie: Choroby schyłku życia, takie jak rak, mogą powodować utratę apetytu. Leczenie, takie jak chemioterapia, również obniża apetyt.

Nie każda przyczyna utraty apetytu u osób starszych świadczy o problemie. Czasami jest to po prostu normalna część procesu starzenia się. Jeśli jednak Ty lub Twój bliski macie problemy z apetytem, zawsze powinniście skontaktować się z lekarzem. Objaw ten może wynikać z poważnego schorzenia lub powodować problemy, jeśli się nasili.

Problemy związane z niskim apetytem

Nieleczenie problemów z apetytem u seniorów może prowadzić do następujących problemów

    Niewykryta choroba: Jeśli nie potraktujesz utraty apetytu jako potencjalnego problemu, możesz przeoczyć chorobę podstawową, która wymaga natychmiastowego leczenia. Trudności w powrocie do zdrowia po chorobie: Brak pożywienia utrudnia organizmowi walkę z chorobami. Pacjenci z takimi zaburzeniami jak wyniszczenie organizmu szczególnie potrzebują składników odżywczych. Zaburzenia odżywiania: Jeśli problemy z apetytem mają inną przyczynę niż anoreksja, mogą predysponować do wystąpienia zaburzeń odżywiania. Osłabienie mięśni: Słabe mięśnie zwiększają ryzyko wypadków i upadków u osób starszych. Upadek może poważnie zaszkodzić starszemu pacjentowi, zwłaszcza jeśli jest on już słaby. Wyższe ryzyko hospitalizacji i śmierci: Niedożywienie statystycznie zwiększa prawdopodobieństwo, że senior trafi do szpitala lub umrze.

Wiele z tych problemów może wydawać się niepokojących. Jednak wczesne wykrycie i leczenie może zapobiec ich wystąpieniu.

Jak medyczna marihuana może pomóc

Lek z konopi często działa jako środek pobudzający apetyt poprzez:

    Zmianę poziomu anandamidu: Hormon zwany leptyną normalnie mówi ciału, by przestało jeść, gdy ktoś zje wystarczająco dużo pokarmu. Jednak leptyna może wysyłać takie sygnały nawet wtedy, gdy ktoś nie je wystarczająco dużo. Tłumi ona ważne sygnały anandamidu, które powodują uczucie głodu. Jako endokannabinoid, anandamid współpracuje z receptorami kannabinoidowymi. Zażywanie leków na bazie konopi wysyła do receptorów związki, które przypominają anandamid, przeciwdziałając leptynie. Zwiększanie stężenia greliny: Twoje ciało komunikuje głód za pomocą hormonu zwanego greliną. Leki z marihuany zachęcają organizm do wytwarzania większej ilości greliny, co powoduje uczucie głodu. Wzmocnienie smaku i zapachu: Jeśli pacjent ma problemy z apetytem ze względu na swoje zmysły, lek na bazie marihuany może pomóc. Wzmacnia on zmysł węchu. Kiedy masz wzmocniony zmysł węchu, poprawia się także twój zmysł smaku. Zwiększenie produkcji dopaminy: Dopamina wywołuje w naszym mózgu pozytywne uczucia i skojarzenia. Kiedy używasz medycznej marihuany, twój mózg wytwarza więcej dopaminy, co potencjalnie daje ci pozytywne wzmocnienie podczas jedzenia.

Leki na bazie konopi indyjskich tak dobrze stymulują apetyt, że lekarze stosują syntetyczny kannabinoid o nazwie dronabinol w leczeniu pacjentów z ciężkimi schorzeniami.

Dodatkowe korzyści z leczenia medycznymi konopiami indyjskimi

Leki na bazie konopi indyjskich zwiększają skuteczność leczenia zarówno dla pacjentów, jak i dla opiekunów, dzięki takim korzyściom, jak

    Wiele sposobów zażywania: Medyczna marihuana wykracza daleko poza jointy i kanapki. Istnieją na przykład tabletki, leki miejscowe i inne. Łagodzenie wielu objawów: Związki zawarte w marihuanie łagodzą pełne spektrum schorzeń, więc jedna dawka może leczyć więcej niż jeden objaw w tym samym czasie. Medyczna marihuana jest w stanie zwalczać współwystępujące problemy zdrowotne za pomocą jednego produktu. Łagodne skutki uboczne: Leki z konopi mają skutki uboczne, tak jak każdy inny rodzaj leku. Jednak skutki uboczne medycznej marihuany mogą nie stanowić tak dużego zagrożenia, jak skutki uboczne leków na receptę. Odpowiednia dla pacjentów o różnym stopniu sprawności: Seniorzy mają wyjątkowe zdolności i niepełnosprawności, które wpływają na ich leczenie. Niektórzy pacjenci z demencją wpadają w panikę na widok tabletki lub syropu. W takim przypadku opiekun może dodać nalewkę lub olejek do ich jedzenia, aby ich nie stresować. Pacjenci mający problemy z poruszaniem się mogą skorzystać z metody podawania leku, która jest dostosowana do ich możliwości.

Konsultacja lub badanie

Lekarz, który jest zwolennikiem marihuany, może udzielić Tobie i Twoim bliskim informacji o marihuanie bez uprzedzeń. Rozumieją oni zasadność stosowania medycznej marihuany jako leku i mają dowody na poparcie tej tezy. Niezależnie od tego, czy masz pytania, czy potrzebujesz karty medycznej marihuany, lekarze ci chętnie pomogą. Przejrzyj nasz katalog lekarzy już dziś, aby znaleźć gabinet w swojej okolicy. Wybierz "specjalistę medycyny geriatrycznej" lub "geriatrę" z rozwijanego menu "specjalizacja", aby uzyskać opiekę geriatryczną w zakresie marihuany leczniczej.